معاون امور صنایع و معادن سازمان صمت خراسان شمالی اظهار کرد:
نبود صنایع فرآوری، باعث تعطیلی معادن کلسیت و خاک صنعتی و نیمه فعال شدن برخی از معادن در خراسان شمالی شد.
کد خبر: ۱۰۱۰۸۳۶
تاریخ انتشار: ۰۱ آذر ۱۴۰۰ - ۰۹:۰۲ 22 November 2021

 

به گزارش تابناک خراسان شمالی،معاون امور صنایع و معادن سازمان صمت خراسان شمالی گفت: علاوه بر تعطیلی معادن کلسیت و خاک صنعتی، تعدادی از معادن سنگ تزئینی و هماتیت (سنگ آهن) هم غیرفعال هستند یا با ظرفیت بسیار پایینی کار می کنند.

علی اصغر رضازاده افزود: از آن جایی که حمل مواد معدنی برای فراوری به دیگر استان ها، صرفه اقتصادی ندارد این معادن اکنون تعطیل هستند.
وی خاطرنشان کرد: در حال حاضر معادن هماتیت، تولیداتشان را تنها برای مصرف کارخانه سیمان ارسال می کنند در حالی که اگر واحد فراوری باشد علاوه بر ارزش افزوده، اشتغال زایی هم ایجاد می شود.

وی ادامه داد: برای ایجاد صنایع فرآوری نیاز به مشوق هایی از جمله پرداخت تسهیلات کم بهره و فراهم شدن زیرساخت هاست که تاکنون در این زمینه مشوقی نبوده که باعث جذب سرمایه گذار شود.


رضازاده اظهار کرد: به هر سرمایه گذاری که وارد استان می شود، ایجاد واحدهای فراوری صنایع معدنی را پیشنهاد می دهیم اما چون انگیزه و مشوق سرمایه گذاری نیست، استقبال نمی کنند.


وی با بیان این که بیشترین فرآوری در حوزه شن و ماسه است خاطرنشان کرد: تا قبل از این که کارخانه آلومینای جاجرم ایجاد شود، بوکسید در آن منطقه ارزشی نداشت اما اکنون این ماده معدنی ارزش بالایی دارد و برای حدود 2 هزار نفر اشتغال زایی شده است.


رضازاده اضافه کرد: برای فراوری سنگ های باریت و کلسیت به کارخانه پودر میکرونیزه و برای خاک صنعتی هم به یک کارخانه مجهز در استان نیاز داریم.


وی تصریح کرد: با ایجاد این صنایع فرآوری، ارزش افزوده و اشتغال زایی زیادی در استان ایجاد خواهد شد.


به گفته رضازاده وقتی واحد فرآوری در استان ایجاد شود، معادن غیرفعال، فعال و معادن نیمه فعال هم با ظرفیت کامل تولید خواهندد کرد که تأثیر مستقیم در ایجاد اشتغال و افزایش ارزش افزوده دارد.

اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار