رییس سازمان برنامه و بودجه کشور گفت: یکی دیگر از موارد دارای اهمیت تسهیل رفت آمد و تقویت ارتباط پروازی خراسان‌شمالی است.
کد خبر: ۱۱۲۸۷۶۰
تاریخ انتشار: ۰۶ مهر ۱۴۰۲ - ۱۶:۲۹ 28 September 2023

به گزارش تابناک خراسان‌شمالی، داوود منظور، معاون رییس‌جمهور و رییس سازمان برنامه و بودجه کشور امروز پنجشنبه ششم مهرماه در دیدار با نماینده، ولی فقیه در خراسان شمالی، با اشاره به اتفاق مبارک اخذ مجوز ماده ۲۳ انتقال آب سرانی، اظهار کرد: تجربه انتقال آب سرانی یک فرصت جدید برای توسعه استان ایجاد می‌کند و هم می‌تواند یک تجربه برای سایر استان‌ها باشد.

وی گفت: چندین طرح آبرسانی در استان در حال اجرا است و این طرح که عملیات آن امروز آغاز خواهد شد یکی از روش‌های نوین است که فرصت توسعه استان ایجاد کند.

معاون رییس‌جمهور و رییس سازمان برنامه و بودجه کشور با تاکید بر اینکه صنایع کم آب بر را در استان باید توسعه دهیم، افزود: در مناطق کم آب باید از روش‌های جدید و مدرن آبیاری استفاده کرد تا بتوانیم با پدیده خشکسالی و کم آبی خود را سازگار کنیم و به ویژه در بخش کشاورزی باید از روش‌های فناورانه استفاده کرد.

وی تصریح کرد: نگاه ما در سازمان برنامه و بودجه توازن و عدالت بین استانی است و عدالت بین استانی یکی از اولویت‌های مهم برای سیاست گذاری‌ها و تخصیص اعتبارات و تنظیم بودجه است.

معاون رییس‌جمهور و رییس سازمان برنامه و بودجه کشور با اشاره به اینکه برخی از استان‌ها در سه دهه گذشته توانستند ظرفیت‌های خوبی ایجاد کنند و به استان‌های پیشرفته تبدیل شوند، اما برخی از استان‌ها به دلیل محدودیت‌ها و عدم برخورداری که داشتند از این پیشرفت جاماندند.

منظور افزود: این استان‌ها باید در یک زمان معین و کوتاه این عقب ماندگی را جبران کنند و سعی خواهیم کرد تا در چهارچوب برنامه توسعه و برنامه آمایش استان بتوانیم ظرفیت‌های لازم برای توسعه و رشد اقتصادی استان را فراهم کنیم.

وی عنوان کرد: برای توسعه استان توجه به تقویت راه‌های مواصلاتی حائز اهمیت است که اکنون چندین طرح در این زمینه در استان در حال اجرا است که باید عملیات اجرایی آن‌ها تسریع یابد.

معاون رییس‌جمهور و رییس سازمان برنامه و بودجه کشور یکی دیگر از موارد دارای اهمیت تسهیل رفت آمد و تقویت ارتباط پروازی استان است.

منظور مسئله مهم دیگر را تامین آب پایدار و با کیفیت عنوان کرد و گفت: چندین طرح مهم آبرسانی در استان در حال اجرا است که باید تقویت و تکمیل شود.

وی افزود: با وجود ظرفیت بالا در بخش کشاورزی در کشور، اما متاسفانه بهره وری لازم در بخش کشاورزی حاصل نمی‌شود بین ۱۵ تا ۲۰ میلیارد دلار واردات کالا‌های اساسی و محصولات کشاورزی انجام می‌شود.

وی افزود: در حوزه صنعت اتفاقات خوبی در سال‌های اخیر افتاده است که با توجه به وجود ظرفیت‌های معدنی و دسترسی به معادن در استان گسترش خوبی داشته است که این یک ظرفیت بسیار خوب برای رشد و توسعه استان است.

در حوزه انتقال آب‌های کارستی در طول یک دهه گذشته اتفاقات و سرمایه گذاری‌های خوبی افتاده است و ایجاد کانال‌ها و سدسازی این ابتکارات به یکی از فرصت‌های مهم به ویژه در غرب کشور ایجاد شده که باید برای تمام استان‌ها گسترش یابد.

منظور اظهارداشت: باید زیرساخت‌های توسعه استان را فراهم کنیم، وظیفه دولت ایجاد زیرساخت‌ها است اگر زیرساخت‌ها فراهم شود مابقی امور را مردم با آورده خود و سرمایه گذاران انجام خواهند داد و طرح‌های توسعه و طرح‌های تولید قوت خواهد گرفت.

وی افزود: امسال در سه ماهه اول رشد خوبی در سطح کشور شاهد بودیم رشد اقتصادی براساس آمار مرکز آمار ایران در سه ماهه اول سال ۷/۸ دهم درصد است که یکی از نرخ‌های رشد کم سابقه در کشور است و برای سال آینده رشد ۸ درصدی را هدفگذاری کرده ایم.

برچسب ها: خراسان‌شمالی
اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار