مدیر جهاد کشاورزی شهرستان بجنورد گفت: 13 میلیارد و 901 میلیون ریال به تاکداران خسارت دیده از ناحیه بیماری سفیدک داخلی انگور تسهیلات از محل سفر رهبری پرداخت شده است.
کد خبر: ۳۷۷۶۸۰
تاریخ انتشار: ۲۶ بهمن ۱۳۹۵ - ۱۲:۵۴ 14 February 2017
مهندس اسماعیل محمود آبادی سه شنبه در گفت و گو با خبرنگاران اظهار کرد: در راستای حمایت و کمک به کشاورزان آسیب دیده از ناحیه این بیماری 347 پرونده با تسهیلات 31 میلیارد و 938 میلیون ریال به بانک معرفی شدند که تاکنون 151 فقره پرونده موفق به دریافت شده اند.
وی افزود: هم اکنون مابقی پرونده ها هم در دست بررسی است و علت دریافت نکردن تسهیلات مشکل ضمانت و یا تکمیل نشدن پرونده است.
وی با بیان اینکه تاکداران این شهرستان به علت بیماری سفدیک داخلی انگور و هزینه های مبارزه با این بیماری و نبود محصول انگور خسارت زیادی دیدند که هم اکنون با کمبود نقدینگی مواجه شده اند.
وی بر حمایت و کمک از این قشر تاکید کرد و افزود: هم اکنون سازمان جهاد کشاورزی استان، مدیریرت بحران، دستگاه های مربوطه و استانداری پیگیری این موضوع هستند تا در دستور کار دولت قرار گیرد و منجر به مصوبه ای برای کمک به این قشر شود.
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان بجنورد سطح زیر کشت باغ های انگور این استان را پنج هزار و 800 هکتار عنوان کرد و گفت: 80 درصد خسارت به تاک های این استان مربوط به شهرستان بجنورد بوده است.
به گزارش ایرنا در سال زراعی جاری بیماری سفیدک داخلی انگور 800 میلیارد ریال به تاکداران استان خسارت وارد کرده بود.
محمودآبادی ضمن نگرانی شیوع بیماری در سال آینده هم گفت: هم اکنون تمامی اقدامات لازم در خصوص تامین سموم مورد نیاز انجام شده است و نهاده های مورد نیاز در اختیار کشاورزان قرار می گیرد.
این مسوول گفت: سازمان جهاد کشاورزی هم اکنون اقداماتی نیز برای تامین نقدینگی تاکداران این استان در دست پیگیری دارد.
به گزارش ایرنا بخش کشاورزی این استان از ناحیه حوادث غیرمترقبه از ابتدای امسال تاکنون 2 هزار و 450 میلیارد ریال خسارت دیده است.
این خسارت از ناحیه بیماری سفیدک داخلی انگور، سرمازدگی بهاره و پاییزه، سیل، تگرگ، طوفان و سایر موارد بوده است.
خراسان شمالی 344 هزار هکتار عرصه کشاورزی دارد که از مجموع این میزان40 هزار هکتار باغ است.
18 هزار هکتار از سطح باغ های این استان نیز شامل تاکستان می شود.
منبع: ايرنا
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: