تفاهم‌نامه همکاری مشترک بین استانداری خراسان شمالی و جهاد دانشگاهی برای توسعه کارآفرینی و درمان ناباروری و سرطان منعقد شد.
کد خبر: ۵۵۱۸۴۶
تاریخ انتشار: ۲۴ دی ۱۳۹۶ - ۱۰:۳۶ 14 January 2018

استاندار خراسان شمالی و رئیس جهاد دانشگاهی کشور تفاهم‌نامه همکاری مشترک استانداری و جهاد دانشگاهی باهدف بهره‌گیری از ظرفیت علمی این نهاد و کمک به راه‌اندازی مرکز تخصصی خدمات اشتغال، کلینیک تخصصی درمان ناباروری و سرطان و ایجاد پژوهشکده مواد غذایی با منشأ دامی را امضا کردند.

استاندار خراسان شمالی برنامه محوری و توجه به اقتصاد دانش‌بنیان را ازجمله لوازم ضروری در توسعه استان خواند و گفت: حرکت بر مبنای برنامه کارشناسی شده با رعایت اولویت‌های استان و توجه به اسناد توسعه‌ای مثل سند آمایش را از ضروریات توسعه پایدار استان می‌دانیم.

محمدرضا صالحی از جهاد دانشگاهی استان خواست، در توسعه کشت دانش‌بنیان محصولات کشاورزی، فراوری تولیدات ازجمله گیاهان دارویی برای خروج از خام فروشی و نیز کمک به حل برخی مشکلات حوزه سلامت ازجمله درمان ناباروری اهتمام بورزد.

وی نگاه توسعه‌ای حاکم بر جهاد دانشگاهی کشور را ستود و خواستار آن شد تا این نهاد علمی در تعامل با کشورهای هدف مراودات کشورمان، نقش فعالانه در ورود فناوری و بومی‌سازی آن ایفا کند.

صالحی تصریح کرد: از هر اقدامی که به‌منظور کمک به توسعه خراسان شمالی به‌عنوان بخشی از پازل بزرگ ایران اسلامی انجام گیرد، حمایت می‌کنیم و جهاد دانشگاهی استان نیز با ارائه طرح‌های کارشناسی شده به شورای برنامه‌ریزی استان می‌تواند اطمینان داشته باشد که مشکل اعتباری نخواهد داشت.

رئیس جهاد دانشگاهی کشور نیز در این دیدار ترسیم خط سیر فعالیت پژوهشکده‌های زیرمجموعه این نهاد را به مزیت‌های هر استان و نیازهای ملی مرتبط دانست و با اشاره به تصمیم اتخاذشده برای راه‌اندازی پژوهشکده صنایع غذایی با منشأ دامی در خراسان شمالی، آن را اقدامی در همین راستا قلمداد کرد.

حمیدرضا طیبی مهم‌ترین توانمندی‌های جهاد دانشگاهی کشور در حوزه‌های علوم زیستی و پزشکی، کشاورزی هوشمند و گیاهان دارویی، فنی-مهندسی و صنعت، آموزش‌های مهارتی بازار کار و ... را به‌طور اجمالی نام برد و گفت: سرمایه اصلی جهاد دانشگاهی، تجارب علمی و فناورانه و مهارتی این نهاد است و برنامه اصلی ما بر اساس تولید و عرضه فناوری و به عهده گرفتن مأموریت‌های سطح کلان و ملی در قالب نقشه جامع علمی کشور شکل‌گرفته است.

وی همچنین الگوسازی برای انجام کارهای بزرگ در کشور، ثروت آفرینی از فناوری و صدور فناوری‌های بومی به کشورهای هدف جمهوری اسلامی ایران را از دیگر اهداف جهاد دانشگاهی برشمرد.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار نیز در این دیدار با اشاره به تفاهم‌نامه تنظیم‌شده بین استانداری و جهاد دانشگاهی، اجرای آن را گامی در راستای استفاده بهینه از ظرفیت‌های موجود و تبدیل‌شدن جهاد دانشگاهی خراسان شمالی به یک برند کشوری توصیف کرد.

گفتنی است، در این تفاهم‌نامه، راه‌اندازی مجتمع خدمات تخصصی مشاغل خانگی و ایجاد زنجیره بازار برای تولیدات آن‌ها، ایجاد کلینیک تخصصی سلامت خانواده (سلامت مادر و کودک، درمان ناباروری و سرطان)، راه‌اندازی پژوهشکده صنایع غذایی با منشأ دامی و تکمیل و تجهیز مرکز رشد واحدهای فناور بجنورد مدنظر واقع‌شده است.

 برای اجرایی شدن این تفاهم‌نامه درمجموع ۱۹۰ میلیارد ریال اعتبار پیش‌بینی‌شده است.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار