مدیرکل پزشکی قانونی خراسان شمالی خبر داد:
مدیرکل پزشکی قانونی خراسان شمالی گفت: آمار تعداد مدعیان مصدومیت در نزاع طی دوماهه نخست امسال کاهش یافت.
کد خبر: ۶۱۸۶۵۵
تاریخ انتشار: ۲۳ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۱:۳۵ 13 June 2018

به گزارش تابناک خراسان شمالی به نقل از روابط عمومی اداره کل پزشکی قانونی خراسان شمالی، دکتر سلحشور با اعلام این خبر افزود: طی دو ماهه نخست امسال، یک هزار و 72 نفر مدعی مصدومیت در نزاع در مراکز پزشکی قانونی استان معاینه شده‌اند. از این تعداد 726 نفر مرد و 346 نفر زن بوده‌اند. این آمار در مدت مشابه سال گذشته، یک هزار و 316 نفر بوده است.
مدیر کل پزشکی قانونی استان در خصوص وضعیت آمار نزاع استان در سال گذشته گفت: در سال گذشته هفت هزار و 128 نفر مدعی مصدومیت در نزاع در مزاکز پزشکی قانونی استان معاینه شده‌اند که از این تعداد چهار هزار و 980 نفر (70 درصد) مرد و دو هزار و 148 نفر(30 درصد) زن بوده‌اند.
بررسی ماهانه آمار نزاع سال گذشته نشان داد که مرداد با 816 نفر بیشترین تعداد و دی ماه با تعداد 364 نفر کمترین مراجعین مصدومیت نزاع را داشته است.
عضو شورای قضایی استان افزود: از بررسی وضعیت شهرستانی امار نزاع در استان در سال 1396 به نظر می‌رسد که الگوی تعداد مصدومین نزاع معاینه شده با جمعیت شهرستان‌ها ارتباط مستقیمی دارد بدین ترتیب که 40 درصد کل افراد (2881 نفر) در بجنورد معاینه شده‌اند و پس از آن شهرستان شیروان 20 درصد کل امار را (با تعداد 1409 نفر) به خود اختصاص داده است. همچنین اسفراین با یک هزار و 266 نفر، آشخانه با 677 نفر، فاروج 430 نفر و جاجرم با 347 نفر قرار دارند. شهرستان راز با 118 نفر نیز کمترین تعداد را در این آمار داشته است.
متخصص پزشکی قانونی، دکتر سلحشور در خصوص آمار نزاع ساختگی تشریح کرد: استفاده از لفظ "مدعی نزاع" در ارائه این آمار به دلیل وجود صدمات ساختگی است که با افزایش نرخ دیه، شاهد افزایش این اتفاق در پزشکی قانونی هستیم که البته از دید کارشناسان پزشکی قانونی پنهان نمی‌ماند.
ممکن است مصدومیت‌های فرد مدعی به طور کامل ساختگی باشد یا ترکیبی از صدمات واقعی و صدمات غیر حادث شده در محیط منازعه باشد که در هر دو حالت، این امر به اطلاع قاضی محترم پرونده رسانده می‌شود.
بررسی آمار نزاع سال گذشته نشان داد که در سال گذشته کارشناسان پزشکی قانونی مصدومیت 84 نفر را کاملا ساختگی تشخیص داده‌اند و مصدومیت 214 نفر را نتیجه ترکیبیاز منازعه و غیر منازعه تشخیص داده‌اند یعنی برخی مصدومیت ها در محیط منازعه ایجاد شده اما برخی مصدومیت های فرد، ساختگی بوده است.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار