مدیر عامل شرکت آب منطقه ای خراسان شمالی گفت: ورودی آب به سد گلیل شهرستان شیروان به علت کاهش بارندگی و خشکسالی های پیاپی، کاهش پیدا کرده که مشکلاتی را برای مردم این دیار در پی داشته است.
کد خبر: ۶۲۶۹۵۲
تاریخ انتشار: ۱۴ تير ۱۳۹۷ - ۱۰:۱۴ 05 July 2018

سیدابراهیم علوی روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگاران اظهار داشت: در سال جاری ورودی آب به سد گلیل شیروان 170 هزار متر مکعب است در صورتی که این میزان سال گذشته 690 هزار مترمکعب بود.
وی با بیان اینکه ظرفیت مخزن سد گلیل این شهرستان سه میلیون متر مکعب آب است گفت: هم اکنون یک میلیون و 730 هزار مترمکعب آب پشت این سد قرار دارد که سال گذشته دو میلیون و 130 هزار متر مکعب آب داشت.
علوی افزود: سد گلیل برای استفاده آب کشاورزی و عشایر بخش سرحد شیروان است، اعلام نیاز شود قابلیت تحویل آب وجود دارد.
به گزارش ایرنا شهرستان شیروان در سال های اخیر دوران خشکسالی و کم‌آبی سختی زیادی به خود دیده و حتی در مناطق مختلف بویژه تعدادی از روستاها مردم برای تامین آب شرب با مشکل مواجه شده اند.
وسعت منطقه حفاظت شده گلیل و سرانی شیروان 18 هزار و 147 هکتار است که دارای آب و هوایی عموما کوهستانی، با شیب های تند و دره های عمیق و صخره های مرتفع است، این منطقه قسمتی از رشته کوه های موسوم به ' کپه داغ' را تشکیل می دهد و از مناظر زیبایی برخوردار است.
این منطقه با توجه به دارا بودن ویژگی های خاص طبیعی از جمله جنگل های انبوه درختان ارس و تنوع بسیار زیاد پوشش گیاهی و نیز زیستگاه خالص ترین قوچ اوریال، اولین بار در 27 تیرماه سال 1350 توسط سازمان شکاربانی و نظارت بر صید آن زمان، منطقه حفاظت شده اعلام شد.
شیروان با 157 هزار نفر جمعیت به عنوان دومین شهرستان پر جمعیت خراسان شمالی در 60 کیلومتری شرق بجنورد قرار دارد.

منبع: ايرنا
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار