بخشدار خبوشان فاروج خراسان شمالی گفت: زلزله 3.5 ریشتری شنبه شب در شهر تیتکانلو و روستاهای همجوار خسارتی به همراه نداشته است.
کد خبر: ۶۲۷۷۹۸
تاریخ انتشار: ۱۷ تير ۱۳۹۷ - ۰۲:۳۶ 08 July 2018

هادی فخار در گفت وگو با خبرنگاران اظهار داشت: زلزله علاوه بر شهر تیتکانلو در روستاهای همجوار هم احساس شد اما با بررسی ها انجام شده تاکنون گزارشی مبنی بر بروز خسارت از شهر تیتکانلو و روستاهای همجوار نرسیده است.
زلزله‌ای به بزرگی سه و نیم درجه در مقیاس امواج درونی زمین ریشتر ساعت18 و 13 دقیقه شهر تیتکانلو را لرزاند.
شبکه زلزله نگاری موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران عمق این زمین لرزه را 9 کیلومتری زمین اعلام کرد.
تیتکانلو مرکز بخش خبوشان در 8 کیلومتری شهر فاروج واقع شده است.
به گزارش ایرنا، زلزله ای 23 اردیهبشت ماه پارسال با قدرت 5.7 ریشتری در خراسان شمالی رخ داد که مرکز کانونی آن در شهر پیش قلعه حدفاصل2 شهرستان بجنورد و مانه و سلمقان بود.
این زلزله 400 مصدوم و 2 کشته داشت و خسارت فراوانی به تاسیسات زیربنایی و واحدهای مسکونی وارد کرد.
استان خراسان شمالی شامل نواحی شمال خاوری ایران است که از دیدگاه زمین شناسی در پهنه ساختاری، رسوبی کپه داغ قرار دارد.
این منطقه از دیدگاه لرزه زمین ساختی در زون کپه داغ قرار می گیرد که در این زون گسل های فعال و مهمی وجود دارد، این گسل ها برخی مواقع با حرکاتی که انجام می دهند موجب وقوع زمین لرزه های مخرب می شوند.
مهم ترین گسل های خراسان شمالی گسل اسفراین است که این گسل با درازای حدود 170 کیلومتر و راستای شمال باختری- جنوب خاوری واقع شده که از حاشیه شمال خاوری شهر اسفراین گذر می کند. گسل باغان- گرماب نیز گسلی است با درازای 55 تا50 کیلومتر و راستای شمال، شمال باختری – جنوب، جنوب خاوری واقع است.
براساس آمارهای موجود درسده اخیر 13 زمین لرزه با قدرت بیش از 5.5 ریشتر در خراسان شمالی رخ داده است که آخرین آن با قدرت 6.2 درجه درمقیاس امواج درونی زمین ریشتر بهمن سال 1375 بود که خسارات جانی و مالی فراوانی به دنبال داشت.

منبع: ايرنا
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار