فعالیت 400 واحد صنعتی در استان

400 واحد صنعتی و معدنی در استان در زمینه صنایع مختلف فعالیت می کنند.رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان شمالی با اشاره به این مطلب در گفت و گو با خبرنگار ما افزود: اکنون این واحدها در زمینه صنایع مختلفی از جمله مواد غذایی و آشامیدنی، منسوجات و پوشاک، محصولات کاغذی، چوبی، شیمیایی، پلاستیکی، کانی، غیرفلزی، فلزات اساسی و فابریکی و بازیافت انواع ماشین آلات فعالیت دارند.
«صمدی» گفت: اگرچه عمده صنایع رو به رکود هستند اما اگر با برنامه های حمایتی همان تعداد واحد را فعال نگه داریم می توانیم در راستای توسعه استان گام برداریم.
وی وجود صنایع بزرگ و مادر در استان از جمله مجتمع پتروشیمی، فولاد و لوله گستر، آلومینا، سیمان و کارخانه قند شیروان را از مزیت های بخش سرمایه گذاری استان به ویژه در زمینه صنایع پایین دستی دانست.وی خاطرنشان کرد: اکنون خراسان شمالی 133 معدن با ذخیره قطعی 763 میلیون تن انواع مواد معدنی آهک و مارن، باریت، بنتونیت، بوکسیت، پوزولان، پوکه معدنی، تراورتن، خاک سرخ و صنعتی و ... دارد و با توجه به ظرفیت های بالای معدنی استان اگر حمایت های مالی انجام شود می توان سرمایه گذاری های کلانی در این زمینه داشت.
وی استقرار در محور ارتباطی شرق و غرب در مسیر ترانزیتی کشور با آسیای میانه، استقرار در محور زیارتی و گردشگری مشهد با شرق و غرب کشور، وجود فضای اجتماعی و اقتصادی مناسب و امن برای جذب سرمایه های داخلی و خارجی و توسعه فعالیت های اقتصادی و بازرگانی با کشورهای آسیانه میانه را از جمله مزیت های عمومی استان در زمینه صنعت و معدن دانست./روزنامه خراسان شمالی