رئیس دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی از مراجعه پنج هزار و ۵۴۷ نفر به مراکز خدمات جامع سلامت شبانه‌روزی و کشیک در تعطیلات رسمی نوروز خبر داد و گفت: در این ایام تعداد ۱۳ هزار و ۴۹۵ خدمت و مراقبت به مراجعان ارائه شد.
کد خبر: ۱۱۶۰۳۹۳
تاریخ انتشار: ۰۷ فروردين ۱۴۰۳ - ۲۲:۴۶ 26 March 2024

به گزارش تابناک خراسان شمالی، دکتر جواد شاهین‌فر با بیان اینکه برنامه سلامت نوروزی در تعطیلات نوروزی اجرایی شده است، اظهارکرد: به منظور پیشگیری و کاهش بار بیماری‌های مرتبط با محیط از جمله بیماری‌های منتقله از آب و غذا و کنترل اپیدمی بیماری‌های روده‌ای عفونی برنامه تشدید نظارت‌ها وکنترل عوامل محیطی با عنوان برنامه سلامت نوروزی اجرا شده است.

وی عنوان کرد: امسال تشدید بازدید‌های نوروزی از ۱۵ اسفند ماه سال گذشته آغاز و با حضور بازرسان بهداشت محیط مراکز تهیه و توزیع، اماکن عمومی و مراکز حساس، سامانه‌های آب‌رسانی و مراکز اقامتی و اسکان نوروزی رصد شد.

به گفته وی، بازرسان بهداشت محیط تا پایان ششمین روز فروردین ماه با انجام چهار هزار و ۳۶۸ بازدید، ۳۸متخلف از قوانین بهداشتی را به مراجع قضایی معرفی، ۳۸۶ اخطاریه بهداشتی صادر و سه واحد صنفی متخلف را پلمپ کردند.

دکتر شاهین‌فر با اشاره به تقارن ایام ماه مبارک رمضان و عیدنوروز، از ادامه فعالیت‌ها تا ۲۵ فروردین ماه سال جاری خبر داد و افزود: بازرسان بهداشت محیط به منظور سلامت شهروندان و روزه داران در مجموع تعداد هزار و ۳۰۵مورد سنجش با تجهیزات پرتابل را جهت بررسی سلامت مواد غذایی انجام دادند که منجر به کشف هفت هزار و ۹۰ کیلوگرم مواد غذایی غیر بهداشتی و معدوم سازی یا خروج این موادغذایی از چرخه توزیع شد.

وی به کشیک‌های ۲۴ ساعته کنترل و رصد بیماری‌ها در تعطیلات نوروز اشاره کرد و گفت: در مجموع ۲۵۰ خدمت جهت پیشگیری از هاری انسانی شامل شستشوی محل گزش، تزریق واکسن هاری به تناسب نیاز به مراجعین ارائه شده است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی با اشاره به اهمیت شناسایی و درمان زودهنگام بیماری‌های مهم دوره نوزادی عنوان کرد: خدمات غربالگری نوزادان در تعطیلات نوروز ۱۴۰۳ در ۳۵ مرکز کشیک ارائه و تعداد ۱۹۰ نوزاد با مراجعه به مراکز خدمات جامع سلامت از نظر دو بیماری مهم کم کاری تیروئید، فنیل کتونوری (بیماری متابولیک ارثی) غربالگری شدند.

وی ادامه داد: همچنین در مدت اعلام شده، ۶۸۱ خدمت سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد به مراجعین مراکز خدمات جامع سلامت ارائه شد که شامل ۶۶ خدمت آموزشی و مشاوره روانشناختی سلامت روان به ۳۰ نفر از مراجعین و ۱۵۴ مورد ویزیت شرح حال روانپزشکی توسط پزشکان می‌شود.

دکتر شاهین‌فر افزود: ۴۶۱ خدمت ارزیابی اولیه سلامت روان نیز به مراجعان توسط مراقبین سلامت و بهورزان ارائه شده است و آموزش‌های لازم بهداشتی نیز با فراهم شدن مطالب آموزشی و راه اندازی ایستگاه‌های سلامت به مسافران، گردشگران و مردم ارائه شده است.

برچسب ها: خراسان شمالی
اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار