مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی از رسیدن بیماری زنگ زرد گندم به دیم زار‌های گندم این استان خبر داد.
کد خبر: ۱۱۶۴۹۷۸
تاریخ انتشار: ۱۱ ارديبهشت ۱۴۰۳ - ۲۱:۰۲ 30 April 2024

به گزارش تابناک خراسان شمالی، محمد رضایی اظهار کرد: بیماری زنگ زرد گندم یک بیماری هوابرد است که با جریانات آب و هوایی منتقل می‌شود و می‌تواند خسارت فراوانی را به مزارع وارد کند.

وی با اشاره به اینکه تاکنون این بیماری به مزارع استان خسارت‌هایی را نیز وارد کرده است، گفت: طبق پیس بینی‌های هواشناسی تا یک ماه آینده رطوبت در استان وجود دارد و میانگین دمای هوا نیز ۱۲ تا ۱۵ درجه سانتی گراد است، بنابراین این آفت تا یک ماه آینده در مزارع استان وجود دارد.

رضایی افزود: تا زمانیکه دمای هوا به ۳۰ درجه سانتی گراد نرسد شرایط برای فعالیت آفت زنگ زرد گندم وجود دارد و تا زمانیکه این آفت در استان وجود داشته باشد باید سمپاشی مزارع ادامه یابد.

وی با اشاره به اینکه ۴۵ هزار هکتار از مزارع استان آلوده به زنگ زرد گندم است، ادامه داد:، اما تمامی این سطوح نیاز به سمپاشی ندارد. تاکنون در سطح ۶۵۰۰ هکتار مبارزه انجام شده است و باید خود را برای مبارزه تا سطح ۱۵ هزار هکتار آماده کنیم.

این مقام مسئول توضیح داد: در حال حاضر شهرستان‌های گرمه، جاجرم، اسفراین و فاروج مشکلی در ارتباط با زنگ زرد گندم وجود ندارد و بیشتر مشکل در شهرستان‌های بجنورد، مانه، سملقان، بجنورد و شیروان است.

وی تصریح کرد: متاسفانه زنگ زرد گندم از مزارع آبی به مزارع دیم استان رسیده است و باید کشاورزان مبارزه در این مزارع را جدی بگیرند.

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی تاکید کرد: در حال حاضر اولویت مبارزه با ارقام گندمی همچون آذر ۲، کوه دشت، سبلان، پیشگام، پیشتاز و سیروان است که نسبت به سایر ارقام حساس بوده است.

وی با اشاره به بیماری سن گندم نیز گفت: تاکنون در سطح ۸۹۰۰ هکتار علیه این بیماری مبارزه شده است و اولین پوره‌های سن گندم در مزارع اسفراین، جاجرم، مانه و سملقان دیده شده و طی یک هفته آینده مبارزه با پوره سن گندم در استان آغاز می‌شود.

برچسب ها: خراسان شمالی
اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار