رئیس مجمع مشورتی شورای اسلامی کلان شهرها و مراکز استان‌ها گفت: تناسب جمعیت ساکنان روستایی و شهری در خراسان شمالی بسیار مناسب است و انتظار می‌رود مسئولان بتوانند آن را حفظ کنند.
کد خبر: ۱۱۶۵۲۳۱
تاریخ انتشار: ۱۳ ارديبهشت ۱۴۰۳ - ۲۱:۳۹ 02 May 2024

به گزارش تابناک خراسان شمالی، مهدی چمران ۱۳ اردیبهشت ماه در آیین نکوداشت روز ملی شورا‌های اسلامی شهر و روستا‌های استان که در شهرستان اسفراین برگزار شد، اظهار کرد: استانداران فرمانداران و بخشداران باید به مصوبات شورا‌ها توجه کرده و آن‌ها را به اجرا بگذارند.

وی با بیان اینکه به دنبال ارتقای جایگاه واقعی شورا‌ها در شهر‌ها و روستا‌ها هستیم، افزود: شورا‌ها نماد اعتماد مردم هستند و در حال حاضر بیش از ۱۲۶ هزار نفر عضو شورا‌های کشور به عنوان نمایندگان مردم امور مختلف را اجرایی می‌کنند.

وی با تاکید بر اینکه وظایف نمایندگان مجلس شورای اسلامی و نمایندگان شورا‌های شهر‌ها و روستا‌ها باید از یکدیگر جدا باشد، تصریح کرد: به عنوان مثال اگر مردم مطالباتی همانند آسفالت و موضوعات شهری را دارند نباید از طریق نمایندگان مجلس اقدام کنند بلکه همه مسائل شهری باید با نظارت شورا‌های شهر‌ها به نتیجه برسد.

چمران بیان کرد: با تاسیس شورا‌های اسلامی در کشور، کار وزارت کشور سبک‌تر شد چرا که نمی‌توانست همه شهر‌ها را اداره کند و یا نظارت درست داشته باشد؛ لذا شورا‌های اسلامی شهرها، نظارت واقعی و دائمی را با کمک مردم بر عملکرد مسئولان و هزینه‌کرد اعتبارات انجام می‌دهند.

رئیس مجمع مشورتی شورای اسلامی کلان شهر‌ها و مراکز استان‌ها همچنین گفت: خراسان شمالی نسبت جمعیتی شهرنشین و روستانشین مناسبی دارد که مسئولان آن باید تلاش کنند این مزیت را حفظ کنند.

وی تاکید کرد: روستا‌ها مولد هستند و کاهش جمعیت آن‌ها سبب می‌شود با مشکلات تولید روبرو شویم.

به گفته چمران، مسئولان باید امکانات شهر‌ها را در روستا‌ها نیز ایجاد کنند تا روستاییان با بهره بردن از آن‌ها بتوانند تولیدات خوب و درآمد مناسب داشته باشند و از مهاجرت به شهر‌ها خودداری کنند.

منتخب مردم شهرستان اسفراین در دوازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی نیز در این آیین از رتبه سی‌ام خراسان شمالی بین استان‌های کشور در تولید ناخالص انتقاد کرد.

هادی قوامی گفت: استان خراسان شمالی به رغم ظرفیت‌های بسیاری که در موضوعات گردشگری، تاریخی، کشاورزی، صنعتی و... دارد، اما به دلیل کم توجهی به آن وضعیت مناسبی ندارد.

وی تاکید کرد: این استان دروازه ورودی مشهدالرضا است و با تمام ظرفیت‌هایی که دارد، همچنان محروم باقی مانده و باید اقدامی جهادی برای توسعه استان صورت گیرد.

برچسب ها: خراسان شمالی
اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار