مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب خراسان شمالی گفت: آب سد شیرین دره بجنورد پس از اختلالی که در روز‌های گذشته پیش آمده بود، مجدد در مدار بهره برداری قرار گرفت.
کد خبر: ۱۱۶۶۶۴۵
تاریخ انتشار: ۲۳ ارديبهشت ۱۴۰۳ - ۲۱:۰۳ 12 May 2024

به گزارش تابناک خراسان شمالی، رضا عطایی اظهار کرد: با توجه به بارش شدید باران در روز‌های اخیر و ورود سیلاب به داخل سد شیرین دره، آبرسانی از این سد به عنوان منبع اصلی تامین آب بجنورد است دچار اختلال شد، اما با تلاش‌های شبانه روزی همکاران این مجموعه، برطرف شد.

وی بیان کرد: بارش باران در روز‌های پایانی هفته گذشته و ورود سیلاب به سد شیرین دره، سبب افزایش گل و لای در آب سد و در این شرایط به ناچار آب این منبع از مدار مصرف شهروندان مرکز خراسان شمالی خارج شد.

وی با اشاره به ورود سیلاب به مخزن سد شیرین دره و قطع آب از دریچه تحتانی، عنوان کرد: با توجه به این شرایط، آبگیری از ایستگاه برداشت سطحی با دبی ۴۰۰ لیتر بر ثانیه آغاز شد. به دلیل افزایش کدورت در خط انتقال، این خط در ایستگاه یک تخلیه و عملیات شست و شو در مدت ۲۴ ساعت به انجام رسید.

عطایی با بیان اینکه در حال حاضر تمام ایستگاه‌ها و تصفیه خانه‌ها در مدار بهره برداری قرار دارند، افزود: پروژه‌های در حال اجرای شهرستان بجنورد از جمله پلنگ دره و کلاته نقی از مهمترین برنامه‌های تامین آب شرب این شهر در آینده است و با بهره برداری از این پروژه ها، ۴۰۰ لیتر بر ثانیه به ظرفیت آب شرب مورد نیاز مشترکان در شهر بجنورد افزوده خواهد شد.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان در ادامه اشاره‌ای به روز‌های پیک مصرف کرد و گفت: با توجه به نزدیک شدن به روز‌های گرم سال و افزایش مصرف آب در میان شهروندان، ضروری است تدابیر لازم برای گذر از روز‌های پیک مصرف در نظر گرفته شود.

عطایی با بیان اینکه هم استانی‌ها می‌توانند با رعایت نکاتی ساده، نقش قابل توجهی در مدیریت منابع آبی داشته باشند، عنوان کرد: مصرف بهینه آب در کار‌های روزمره از جمله شستن دست ها، ماشین، ظروف، مسواک زدن، آبیاری گل‌ها و گیاهان و بسیاری از اموری که همه ما در طول روز انجام می‌دهیم، لازم و ضروری است.

مدیرعامل آبفای استان در ادامه به نحوه مصرف آب شرب در حوزه کشاورزی و صنعت اشاره و تاکید کرد: مصرف آب شرب برای کشاورزی ممنوع است و باید آب جایگزین تعبیه شود، همچنین در حوزه صنعت نیز باید هر چه سریعتر آب پساب جایگزین آب مصرفی صنعت استان شود.

برچسب ها: خراسان شمالی
اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار