رئیس اورژانس پیش بیمارستانی دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی با توجه به گرم شدن هوا و در پیش رو داشتن فصل تابستان، در خصوص شنا کردن برخی افراد در استخر‌های کشاورزی و رودخانه‌ها و خطر غرق شدگی این افراد هشدار داد.
کد خبر: ۱۱۷۰۶۰۲
تاریخ انتشار: ۲۱ خرداد ۱۴۰۳ - ۲۳:۱۲ 10 June 2024

به گزارش تابناک خراسان شمالی، دکتر تقی دولت آبادی اظهار کرد: شنا کردن علاوه بر فایده‌هایی که بر سلامت قلب و عروق و شادابی و ایجاد روحیه مناسب در فرد دارد با خطراتی هم همراه است و باید برای آن هم آمادگی لازم را کسب کرد چراکه سالانه موارد زیاد غرق شدگی در سطح کشور رخ می‌دهد که بسیاری از آن‌ها قابل پیشگیری هستند.

وی افزود: بیشتر غرق‌شدگی در دریا، دریاچه‌ها روخانه‌ها، پشت سدها، نهرها، کانال‌های آبیاری و استخر‌ها رخ می‌دهد که البته علاوه بر خطرات مربوط به غرق شدگی شنا کردن در محیط‌های آبی غیر بهداشتی می‌تواند موجب انتقال میکروب‌ها و ایجاد بیماری‌های مختلف در فرد شود.

رییس اورژانس و حوادث پیش بیمارستانی دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی تصریح کرد: بیش‌تر افرادی که غرق می‌شوند، کودکان و نوجوانان هستند، غرق شدگی یکی از اصلی‌ترین آسیب‌های غیر عمدی منجر به مرگ در کودکان یک تا چهار سال است که البته غرق شدگی ممکن است برای همه افراد در همه سنین رخ دهد.

وی با اشاره به احتمال خطر غرق شدگی در رودخانه‌ها و استخر‌های کم عمق گفت: فراموش نشود که احتمال غرق‌شدگی حتی در آب‌های بسیار کم عمق هم وجود دارد.

وی در خصوص پیشگیری از خطر غرق شدگی اظهار کرد: برای پیشگیری از غرق شدگی در جاده‌های آب گرفته در زمان سیل رانندگی نکنید، دور و لبه استخر ندوید، از مصرف الکل در هنگام شنا کردن و یا قایق سواری خودداری کنید و در کلاس‌های نجات غریق شرکت کرده و آموزش‌های لازم را کسب کنید.

دکتر دولت آبادی در خصوص نجات کودکان از غرق شدگی آن‌ها تصریح کرد: برای جلوگیری از غرق شدن کودکان مسیر دسترسی کودک به منطقه شنا را مسدود کنید، اسباب بازی‌ها را درون استخر رها نکنید چرا که این کار سبب جلب توجه کودکان می‌شود، کودک را روی بازوی خود نگه داشته و به این ترتیب او را شنا بدهید، هرگز کودک را به تنهایی درون وان حمام رها نکنید، کودک را از آبشار، کانال‌های آبی و رودخانه‌ها دور نگه دارید و اگر در خانه استخر دارید و یا در نزدیکی دریا یا رودخانه زندگی می‌کنید، در نزدیکی در ورودی و خروجی خانه زنگ هشدار نصب کنید.

رییس اورژانس پیش بیمارستانی و حوادث دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی بیان کرد: به شهروندان توصیه می‌شود همیشه توجه جدی به علائم هشدار، تابلو‌های ورود ممنوع و فنس کشی‌ها داشته باشند.

دکتر تقی دولت آبادی در پاسخ به اینکه چگونه فرد در حال غرق شدگی را نجات دهیم گفت: بدون در نظر گرفتن اینکه در چه مکانی فرد در حال غرق شدن است، می‌توان اقداماتی همچون تماس با اورژانس ۱۱۵ برقرار کرد.

وی افزود: به دقت به اطراف نگاه کنید و به دنبال وسایل شناوری باشید که برای کمک به فرد در حال غرق شدن بسیار موثر هستند چرا که شناور‌هایی که به شکل حلقه‌ای هستند و یا حتی یک تیوپ در این موقعیت بسیار کمک کننده خواهد بود.

برچسب ها: خراسان شمالی
اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار